2.místo U11 na domácím turnaji Interligy

Lukáš Blažek a Viktor Sedláček

Jedním z nejdůležitějších turnajů pro U11 byl I.díl Interligy o víkendu 25.-26.4. na Hluboké. Za slunečného počasí a před fanoušky z řad rodičů U11 zakusily zatím největší porci baseballu. Pět zápasů a celkem cca 8 hodin hracího času tým pořádně prověřilo, bylo jen dobře, že jsme měli k dispozici 14 hráčů a mohli zátěž rozložit.

V konkurenci 5 dalších družstev jsme mysleli na příčky nejvyšší. Hráči ke všem zápasům přistupovali velmi bojovně a týmově, to bylo základem dobré hry založené na stabilních  nadhazovačích. Jen občas jsme si dovolili slabší úsek v utkání, díky tomu jsme s přehledem 4 zápasy vyhráli a jen vskutku dobře hrající Piráti Žacléř nám uštědřili porážku.

Průběh turnaje

Dle odhadu čekali Hlubokou nejtěžší soupeři hned zkraje turnajového programu. Tempo a Eagles Praha. Nominovali jsme nejsilnější sestavu. Proti Tempu s Viktorem Sedláčkem (osvědčil se výbornou kontrolou v předchozích zápasech) na nadhozu. Vstup do utkání byl z říše snů: dravá pálka - tvrdé odpaly přinesly v prvních směnách bodový přísun. Náš nadhazovač sice zaváhal ve 2. a 3.směně, ale hrozící doběhy Tempa vždy nekompromisně odvrátilo hlubocké pole dvojautem. V poslední směně Viky předal vyhraný zápas Sofce Pokorné, která utkání bez potíží uzavřela - 14:5.

Eagles Praha patřili v roce 2014 bezesporu mezi nejlepší týmy republiky (1. místo na Zlatém Superpoháru), proto proti nim nadhazoval ostřílený Míša Malát. Podal výborný výkon, neplýtval nadhozy a držel pálkaře Eagles 4 směny v šachu. Hluboká zatlačila na Eagles zejména ve 2. směně pěti doběhy. Druhou polovinu utkání jsme už měli velký náskok a kontrolovali ho. Eagles se ještě v 5. směně podařilo třemi body dotáhnout na 12:7.

Velkou neznámou mezi soupeři byli Piráti Žacléř. Naposledy jsme s nimi hráli na MČR  v coachballu v roce 2013. Přijeli s kvalitním týmem. Působili kompaktně a hráli celých 90 minut stabilně. Verča Fuková na nadhozu si užila zatím nejtěžší zápas. Zpočátku měla navrch Hluboká, ovšem zápas se zlomil ve 2.směně, kdy pálkař Pirátů Tryzna trestal hluchý vstup Hluboké do druhé obrany - 2 mety zdarma, 2 chyby spojky a poté odpal k plotu - tímto Žacléř ve skóre utekl na rozhodující náskok. Sympatické bylo, že i za stavu 3:10 před 5.směnou jsme zápas nevzdali a ještě stačili zkorigovat na 7:10.

První hrací den se v našich řadách moc nedostalo na hráče z lavičky. Prakticky nastoupili jen v závěrečných částech utkání s Tempem a Eagles. V neděli jsme je tudíž zapojili mnohem více. Všichni dostali příležitost proti Kotlářce. Jistotu týmu dodával přesný Lukáš Blažek na nadhozu. Už po 3.směně jsme měli komfortní vedení 8:1, ale lahodný baseball pro oko diváka nastal až od 4.směny. Kotlářka nasadila nadhazovače, který našim hráčům seděl a trefovali jeden krásný odpal za druhým. Vlnu zahájil Filip Hanzalík dlouhým odpalem přes hlavu středního polaře - inside park homerun a také ji sám ukončil stažením šestého bodu ve směně. Finální skóre se zastavilo na 19:2. Důležité bylo, že jsme tolik doběhů nedosáhli po metách zdarma, nýbrž po odpalech.

V závěrečném duelu se Žraloky ze Spáleného Poříčí šla úroveň hry dolů. Znát byla únava z náročného programu. Největší rozdíl v utkání byl na nadhozu. Sokol Hluboká se mohl opřít o odpočinutého Máťu Klanga, který se po první směně našel a dokázal autovat zejména druhou slabší část pálkařského pořadí Žraloků. Největší výpadek na turnaji jsme si naštěstí nechali až na dohrávku poslední směny. V té jsme vyrobili kupu chyb při sbírání jednoduchých odpalů, které našim polařům předkládal střídající nadhazovač David Jelínek. I tak jsme vyhráli s náskokem - 19:14.

Dojem z turnaje je velice pozitivní. Od nadhazovačů jsem čekal o něco lepší přesnost a méně umožněných met zdarma soupeři, přesto jsem žádného z nich nemusel střídat kvůli špatné kontrole - měli zápas ve své moci. Všichni catcherové (celkem 4) zahráli obětavě a nepouštěli zbytečně míče k backstopu, potřebujeme zapracovat na příhozech na mety a na taktice. Obrana střídala famózní akce se zbytečnými chybami. Nejvíce mrzí puštěné míče po zemi skrz zadní pole - z jednometového odpalu je rázem trojmetový či homerun. Představoval bych si lepší práci nohou a obětavost ve vnitřním poli. Plnohodnotný byl útok. Hodně vybojovaných odpalů na stav se dvěma striky. Agresivní přístup pálkařů. Konečně jsme prodali hodiny tréninků pálky. Při běhu na metách jsme ukázali hodně chytrosti a zarputilosti. Co hodnotím nejlépe byl týmový  duch. Lavička žila ve všech částech zápasů, i když byla utkání dlouhá, i za rozhodnutého stavu. To je odrazový můstek do další části sezóny.

Velkou podporou byli tradičně asistenti: tentokrát Jirka Mlsek, Standa Hošna a Máťa Vlach a zapisovatelky: Olča Hošnová a Lucka Blažková. Turnaj se vyvedl. Velké díky patří organizátorům Marku Fröhlichovi a Matěji Tycovi a všem rozhodčím.

Jsem rád, že jsme se na Hluboké před rodiči představili v dobrém světle a přál bych si, abychom do další Interligy 23.-24.5. v Mladých Bukách určité aspekty hry vylepšili a byli ještě lepší.

Výsledky a  konečné pořadí turnaje:

http://praha.baseball.cz/index.php?action=tour&id=12&parameter2=

1. Piráti Žacléř

2. Sokol Hluboká

3. Eagles Praha

4. Tempo Praha

5. Kotlářka Praha

6. Sharks Spálené Poříčí

Další program

6.5. Hluboká - Ledenice - dvojzápas (coachball) - nominace: všichni

18.5. Ledenice - Hluboká - dvojzápas (coachball) - nominace: všichni

23.-24.5. Interliga v Mladých Bucích (nominováni budou všichni kluci, dívky mají turnaj na Hluboké)

13.6. oblastní přebor v Domažlicích

19.-21.6. Český baseballový pohár v Brně 

27.-28.6. turnaj Hry přátelství - Hluboká

7.-11.7. kemp Hluboká