SUPER CUP U10, 5.- 7.6.2015

Sokol Hluboká při slavnostním nástupu

Tento rok se již popáté uskutečnil turnaj, který nemá v celé Evropě konkurenci, a to Super Cup pro U10 2015. Turnaj se konal ve dnech 5. – 7.6.2015 a opět byli hostitelé Titáni z pražského Tempa. Tímto jim a celému IBD (institut pro rozvoj baseballu) patří velký dík a poklona za skvěle odvedenou práci.


Sokol Hluboká se na tento turnaj nominoval druhým místem v Plzni na Stříbrném Super Cupu.
Turnaj začal v pátek 5.6.2015 a to již v devět hodin. Hrálo se současně na čtyřech hřištích a na pátém probíhala průběžně dovednostní soutěž Masters (hod do dálky, odpal ze stativu, běh po metách a souhra ve vnitřním poli na čas).

Masters

Tato soutěž má velký vliv na konečné umístění v celém turnaji - vyhlašuje se sice výsledek po vzájemných zápasech, ale větší váhu pak mají výsledky za celý turnaj včetně Masters. Tady se ukázala naše slabá stránka a víme na čem při tréninku ještě více zapracovat. Jeden lepší odpal ze stativu by stačil k zisku pár stovek bodů navíc a tím by se celkové pořadí týmu posunulo o nějakou tu příčku kupředu. Ale stejně jako v Plzni to někdy prostě nešlo. Na souhře máme také ještě co zlepšovat, ta je pro zápas extrémně důležitá, ale čas na ní nebyl vůbec špatný – 23,9s (oproti Masters v Plzni 31s). Nejlepší tým měl 16,6 a třetí v pořadí 18s. Těch 7,3 vteřiny jistě do zimy doženeme  Hluboká se v Masters na konec usadila na osmnácté příčce. Konkrétní výsledky jednotlivců ze 72 soutěžících:
Hod do dálky:
18.místo Karel Sedláček 36,5m

39.místo Jakub Špilauer 31m

57.místo Míša Cajz 28m
Odpal ze stativu:
31.místo Tomáš Vozábal 32,5m

40.místo Terezka Jílková 30m

72.místo Lukáš Jelínek 5m
Běh po metách:
34.místo Martin Zíka 14,2s

44.místo Lukáš Blažek 14,7s

47.místo Anička Prčková 14,9s
Jen pro představu, mezi prvním a 47.místem byl rozdíl pouhých 2,3s.

Turnaj


A teď už k samotnému turnaji. Hluboká nastoupila k prvnímu zápasu proti výběru Slovenska a to v pátek v 11:00. Nutno podotknout, že Slovensko nemá takovou základnu baseballu jako má ČR a tak Sokol nedal soupeři příliš mnoho šancí. Pohlídal si míč po celou dobu obrany a při útoku do toho značně šlapal – výhra 13:2. Bylo fajn si se sousedy zahrát a možná se tam rýsuje i možnost další spolupráce a vzájemných zápasů, ale to ještě uvidíme. Dalším soupeřem byli ve 13:00 pardubičtí Wayne´s World a ty zdolala Hluboká poklidnou hrou bez vyhrocených situací 7:2.
Ve 14:15 byl slavnostní zahajovací ceremoniál celého turnaje. Bylo úžasné sledovat všechny ty nastupující týmy, nadšené výrazy v obličejích všech dětí a spokojenost pořadatelů.
V pět hodin odpoledne Hlubokou čekal již zmiňovaný Masters a chvilku na to, v 18:30, poslední soupeř prvního dne turnaje Pipas Brno. Do této doby tým vyhrál bez větších problémů všechny zápasy, ale teď proti nám nastoupil oddíl, který vychovává hráče pro Draky Brno a ten nám začal dělat problémy od samého začátku. Při první směně jsme byli během chvilky vyautováni a v obraně se také vůbec nedařilo. Tady nastal velký zlom v psychice a souhře naši hráčů, tým se doslova rozložil a hru jako by vzdal. I přes snahu kouče tento stav nešel zvrátit a Hluboká prohrála 1:18. Pak už následoval zasloužený odpočinek a volný večerní program na penzionu.
Druhého dne turnaje jsme řádně odpočatí nastoupili až v jedenáct hodin proti rakouskému týmu Vienna Wanderers. Nálada byla velice dobrá a tak i konečný výsledek zápasu byl, i přes velice hlasitou podporu funclubu soupeřů, příznivější pro Hlubokou – 8:4. Následoval krátký odpočinek a pak zase (jako před každým zápasem) 45 minut rozcvičky. Ve 13:30 nás čekal poslední zápas ve skupině a to proti asi nejsilnějšímu týmu skupiny, Eagles Praha. Za tento tým nastoupil i nejužitečnější hráč turnaje Matouš Bubeník, který vyhrál většinu individuálních kategorií. Ten kluk byl prostě všude.....  Sotva se nám dařilo doběhnout na první metu, extrém byl doběhnout na druhou, dál nás soupeř nepustil. Odpal který šel do země okamžitě zpracoval nadhoz a s klidem poslal na první metu, co šlo vysoko do vzduchu měl většinou již zmiňovaný Matouš a pak zablokoval běžce na dvojku, nebo na trojku. Tým Hluboké se snažil co mohl, byla vidět velká snaha uhrát alespoň jeden bod v zápase, ale to se bohužel nepodařilo. I přesto mají děti náš velký obdiv, protože zápas do poslední minuty nevzdaly.
Po tomto zápase následovala velká pauza až do 17:30. V tuto chvíli začalo slavnostní vyhlašování výsledků Masters. První místo obsadil klub Nuclears Třebíč, za ním Draci Brno a třetí byl tým z Ruska – Tigers Balashika.
Poslední den nás čekaly už jen dva zápasy a to o umístění ve skupině o 9. – 12. místo. První zápas začal již v devět ráno a to proti moldavskému týmu Abator Kishinev. Nadupaní a větrem ošlehaní kluci nás ale nezastrašili a náš tým je porazil 10:7. Možná se kluci nemohli soustředit, protože na ně zpoza plotu či z trenérské lavičky někdo permanentně pořvával a to dost hlasitě - bylo mi jich i trochu líto. Na našem zaslouženém vítězství to ale nic nemění.
Výhrou nad Abatorem měl tým zajištěn souboj o deváté místo proti Litvě. Soupeř nastoupil v lepší kondici než my (byla vidět již znatelná únava) a tak nás porazil 9:3, ale i tak nebyl zápas vůbec špatný. Prohra znamenala pro Hlubokou konečné pěkné desáté místo v turnaji.
A pak už se jen čekalo na závěrečný ceremoniál, kterému předcházel úchvatný zápas o první místo mezi Draky Brno a Nuclears Třebíč ze kterého nakonec vyšli vítězně Draci 5:4.
Atmosféra závěrečného ceremoniálu byla i přes jeho časovou náročnost (cca 1,5 hodiny) naprosto parádní a těžko popsatelná.
Za Sokol Hluboká se turnaje zúčastnili: Martin Zíka, Lukáš Jelínek, Kája Sedláček, Lukáš Blažek, Anička Prčková, Tomáš Vozábal, Kuba Špilauer, Míša Cajz, Terka Jílková a jako náhradník benjamín týmu Máťa Kubát, trenérská dvojice Honza Špilauer (nadhoz) a Lenka Tóthová (třetí meta) a já jako hnací motor na první metě.
Už teď se těšíme na další ročník!!!!!! 
Za tým U9 – Michal Kubát