Český pohár U11 - vyrovnanost nade vše

Baseballový tým není jen o hráčích, ale i o rodičích. Jsem rád, že u U11 máme právě takovéto rodiče...

Vážím si toho, jací trenéři se u baseballu pohybují. I když jsou si během turnajů konkurenty, navzájem se povzbuzují, radí si a přejí si. Dohromady to přináší vyrovnané zápasy plné zvratů, adrenalinu a euforie. Taková charakteristika se hodí jak na popis průběhu Českého poháru U11 v Brně, tak i na přehled o účinkování Sokola Hluboká. 

Z Brna odjela Hluboká s velmi pozitivní bilancí 5 výher a 1 prohry. Jelikož však neúspěch přišel v klíčovém čtvrtfinálovém utkání, znamenalo to 5. místo v celkovém pořadí. 

Skupina B

Sokol byl zařazen do jediné čtyřčlenné skupiny společně s Blanskem, Eagles a Olomoucí. Souboj s Blanskem nesl punc zápasu o postup ze skupiny. Nervózní zápas typický na úvod důležitého turnaje jsme kontrolovali (7:1) až do fatální chyby ve vnitřním poli při plných metách. V koncovkách druhé i třetí směny jsme byli na pokraji porážky, ale zejména díky odolnému Míšovi Malátovi na nadhozu jsme to ustáli v tie-breaku 8:7. Odlišnou hru bez větších výpadků jsme předvedli proti Eagles (pozdější vítěz turnaje). Pestrou hrou s bunty jsme každou směnu doběhli pro bod. Ten třetí z poslední směny (David Jelínek ukradl domácí metu) byl vítězný - 3:2. Mistrně obstáli všichni tři nadhazovači: Máťa Klang, Lukáš Blažek a Viktor Sedláček

Už po pátku jsme měli jisté první místo ve skupině. Ranní sobotní zápas s Olomoucí jsme díky tomu mohli pošetřit nadhazovače a velkou příležitost tudíž dostal Tomáš Vozábal. Chtěli jsme se rozehrát zejména na pálce. Ta se však stále nedařila a výhra nad Olomoucí jen o jeden bod - 6:5 - toho byla důkazem.

Play-off

Postup ze skupiny B z 1.místa přinesl čtvrtfinálového soupeře Hrochy Brno. Na nadhoz jsme nominovali Davida Jelínka, který se v posledních zápasech osvědčil. I proti Hrochům nadhazoval velmi dobře. Hroši se však ukázali ve velmi dobrém světle. Každou směnu vytrvale tlačili na naši obranu, která už od první směny těžko odolávala. I po úvodním tlaku Hrochů jsme z obrany mohli odcházet jen s dvoubodovým mankem, nebýt přemíry snahy a srážky našich hráčů při chytání jednoduchého odpalu ze vzduchu. Takto jsme dostali Brno ještě více na koně (0:5). Hroši postavili svou nadhazovací jedničku Doležala, který podporován dobrou obranou dovolil Hluboké skórovat vždy jen po jednom bodu. Hluboké se až do konce zápasu nepovedlo přiblížit soupeři na méně než na čtyři body, Hroši byli lepší a zaslouženě postoupili do semifinále po výsledku 4:10.

Pozvednutí sebevědomí nám nabídl ve skupině o 5.-8. místo zápas s Draky Brno. Ve vyrovnaném utkání zpočátku bodovali více Draci, ve 3. směně nastal zvrat. Hlubocká pálka se konečně naplno rozjela a po dvou běžeckých homerunech Míši Maláta a Pepy Kovandy a dalších pěkných odpalech byla Hluboká ve výhodě 8:5. V posledních dvou směnách obrana nedovolila Drakům více než snížit na 8:7. Vítězství si na nadhozu připsal Máťa Klang a utkání doházel Lukáš Blažek.

V konečném pořadí jsme zaujali 5. místo. Rozhodl o tom jednoznačný duel proti Arrows Ostrava - 9:1. Konečně bez nervů. Dominantní výkon opepřen 7 strikeouty podal Míša Malát na nadhozu, stejně dobře jako proti Drakům fungovala pálka. 

Hodnocení

Ve vyrovnaném poli týmů v kategorii U11 jsme se nedostali do první čtyřky, což byl náš cíl. Vyhráli jsme 5 zápasů a 1 (ten nejdůležitější) prohráli. Dobře jsme hráli proti Eagles, Drakům a Ostravě. Naopak s Blanskem a Olomoucí jsme měli hrát a vyhrát přesvědčivěji. 

V zápasech ve skupině jsme nepálili tak, jak bychom si představovali. Naštěstí v dalších utkáních jsme ukázali, že to umíme. Stále potřebujeme pracovat na tom, abychom na pálce měli větší sebevědomí a byli statečnější a uměli se poprat s tlakem, který na nás vytváří nadhazovač soupeře. S nadhazovači jsme spokojeni. Obrana hrála solidně, bohužel neumíme se vyvarovat chyb při jednoduchých hrách (viz Blansko či Hroši). 

Celkově jsme si na turnaji užili euforii po těsných výhrách i zklamání. Tým hrál solidně, ale rezervy jsou očividně. Sezóna je teprve v polovině a už od přištího tréninku můžeme pracovat na zlepšení.