Ohlédnutí za letním baseball campem v USA

David Bauer

Několik hráček a hráčů ze Sokola Hluboká v letošní sezóně prošlo zajímavými akcemi a programem s reprezentacemi, jinými kluby, kde byli na hostování či na přestup, či baseballovými kempy u nás nebo v cizině. Jako první uvádíme velice atraktivní zkušenost Davida Bauera z kempů v USA.

Slíbil jsem vám všem článek, tak ho konečně píšu. Dneska Ondra zrušil trénink kvůli zimě, tak mám konečně čas ho napsat, a podělit se tak s vámi o mou zkušenost z amerického baseballu, o zážitky z letních baseball campů na Floridě.

 

Po náročné jarní sezóně jsem se těšil na trochu odpočinku o letních prázdninách na floridských plážích. Hned po příletu se mi ale začalo stýskat po tvrdých trénincích a dramatických turnajích. Nějakým nedopatřením ( nebo to snad byla práce mého agenta?) unikla informace, že se s rodiči pohybuji v okolí Miami na Floridě a už to bylo. Agent z Huricanes Miami mě oslovil, zda bych mohl prezentovat své hráčské umění na exklusivním baseball camp Jim Morris University of Miami. Chvilku nato přišel zvací email z další univerzitní meky z Boca Raton. To bylo tedy překvápko! Po prý tvrdé práci agentů bylo do 24 hodin jasno. Dva týdny, dva ty nejlepší baseball campy, o kterých se mi mohlo jenom zdát.

 

Po jarní náročné sezóně mě tedy čekala další baseballová zkouška, tentokrát ve státě Florida, USA.

Měl jsem to štěstí zúčastnit se dvou týdenních prestižních basebalových campů, které jsou organizovány basebalovou asociaci amerických univerzit po celých USA. První týden jsem absolvoval Jim Morris baseball camp při Univerzity of Miami, kde má své sídlo tým Huricanes Miami.

Už samotný příjezd ke stadionu byl zážitkem. Celý areál Univerzity of Miami se rozprostírá v jižní části Miami a museli jsme tedy projet celým tím mega městem v ranní dopravní špičce. Před obrovským stadionem mě a ostatní campers přivítali trenéři a už jsem se nezastavil. Při registraci jsme dostali tréninkové dresy, čepice a byli jsme rozdělení do skupin podle věku a výkonnosti. Byl jsem zařazen do nejvyššího levelu mezi kluky do 13 let. Pak následoval meeting s majitelem campu Mr. Jimem Morrisem a jeho asi 12 profesionálními trenéry, kteří byli buď profi hráči za Huricanes nebo trenéři z jiných univerzit na Floridě. Tam jsme se dozvěděli vše o organizaci celého týdenního campu. Mr. Morris kladl důraz na dvě slova, která se ale neustále opakovala každou chvíli, od všech trenérů a to nejen zda v Miami, ale i v dalším campu v Boca Raton. Kouzelná slova: Hard Work.

Denní trénink začínal každý den v 8.30 a končil v 17 hodin. Začínalo se ranním meetingem a pak každá tréninková skupina rotovala na všech stanovištích po asi 30 minutách. Vždycky jsme se museli dojít napít výživových nápojů Gatorade. Pilovali jsme pálku v kleci s trenérem, nadhozy, běh na mety, obranu v poli, nejrůznější běžecké dovednosti, chytání míčů. Oběd byl kolem 12 hodin a menší svačiny jsme si mohli dát vždy o malých přestávkách, kdy jsme se konečně běželi schovat z toho floridského slunce do stínu. Několikrát jsme měli přednášku i v klimatizovaných místnostech, kde na televizích rozebírají trenéři a hráči zápasy. Vždy odpoledne po tréninku byl zápas mezi věkově stejnými skupinami. Na ten jsem se těšil nejvíc.

Zajímavost: po konci zápasu jsme jako tým vybrali nejlepšího hráče z nižšího levelu-týmu a ten druhý den trénoval s tím naším nejlepším týmem a naopak jednoho nejslabšího našeho hráče jsme poslali do toho týmu slabšího. Učili nás tak, abychom na sobě pořád makali a denně odevzdávali maximum. Hard Work every Day. Já jsem na náročný a tvrdý trénink na Hluboké zvyklý a i proto jsem byl celý týden v týmu s nejvyšším levelem. Ale opravdu jsem musel makat! Nikdy v životě jsem nebyl pořád tak zpocený jako tady!

Jeden den nás fotografovali, byl u toho i majitel Morris, jindy nás zase přišel pozdravit další profi hráč Huricanes, zážitků bylo dost. Každý den utekl a já byl večer úplně hotový. A ráno zase vstávat v 6.30 hod a zase zácpy na dálnicích a zase jeden baseball den z říše snů.

Týden skončil a já získal několik podpisů na baseball čepici od slavných hráčů i majitele Jima Morrise. Bylo to super a klidně bych tady dal i ještě jeden týden, ale moji agenti rozhodli jinak...

 

Druhý týden jsem byl svými agenty draftován do jiného věhlasného klubu.

Do campu Owls Florida Atlantic University, Boca Raton, Florida, USA. Stadion je v areálu univerzity, je to vlastně celé město s divadlem, kinem, několika stadiony, plaveckým areálem a taky tou slavnou univerzitou a obrovskými parkovištěmi. Každý student sem jezdí autem a jsou tady normální světelné křižovatky. Jen baseball stadion jsme hledali asi hodinu i s navigací.

Tento výběrový camp pro 30 hráčů Little league 13 a 14 let ( byli zde zastoupeni hráči z celé Floridy) pod vedením profesionálních trenérů FAU byl zaměřen na přípravu hráčů na úroveň High School Baseball.

Denní program začínal instrukcemi trenérů, následoval stretching. Pak již důkladný trénink individuální obrany, týmové obrany a útoku, denně se pilovala pálka, chytání míčů ve všech pozicích. Po přestávce na oběd se denně hrál tréninkový zápas.

Tady to byl pro mě , kterému bylo letos v únoru 12 let, opravdu baseball nálož hlavně po fyzické stránce. Ale opět se ukázaly kvality hlubockého baseballu! Byť jsem byl  ze všech hráčů nejmladší, hrál jsem v zápasech svou oblíbenou second base a prý dobře! Trénovalo se venku po celý den, teplota kolem 34 st. C, pořád na slunci. Měli jsme samozřejmě perfektní pitný režim. Byli jsme každý den rozděleni do několika skupin, kdy každá byla vedena jedním či dvěma trenéry a tyto skupiny rotovaly po jednotlivých stanovištích. Opět velmi podobný tréninkový režim jako v Huricanes Miami. Jen o poznání intenzivnější, důraznější a náročnější. Zase pořád dokola : hard work!!! To víte, že jsem se musel přizpůsobit tempu ostatních! Kdo nedal tréninku maximum, byl out. Nejen v očích trenérů, ale i ostatních playerů. Měl jsem štěstí, všechno mi docela vycházelo a cítil jsem, jak se každým dnem sžívám s ostatními a při hře to už pak bylo super.

Zajímavost: jeden den jsme všichni  testovali baseball obuv značky Newbalance za ůčasti výrobce a každý z hráčů následně sděloval své poznatky a zkušenosti se zkoušenými botkami přítomným agentům a tyto poznatky pak prý budou uplatněny při výrobě těch bot.

Při každodenních školeních hráčů bylo trenéry neustále zdůrazňována zásadní podmínka pro nominaci každého hráče do univerzitního týmu FAU Owls – a to výborných výsledků při studiu na univerzitě. Nebo například nikdy si nezakrývat brýlemi klubové logo na čepici!

Každý hráč reprezentuje především svou univerzitu a tím i univerzitní tým. A z těchto univerzitních týmů jsou pak je ti nejlepší vybíráni do MLB. Mít tu čest hrát profesionálně za každý takový univerzitní tým je snem každého baseboll playera nejen v USA, ale i na světě. 

Takže hard work nejen na hřišti, ale i ve škole! Kdo nemá výtečné hodnocení ve škole, není zařazen do top univerzitního týmu.

Poslední tréninkový den byl těžký, ale super. Po skončení tréninkového zápasu jsme se všichni navzájem zdravili a přáli si brzké shledání příště na campu. Každý mě oplácával, fotili jsme se a tak. Bylo to fajn a byl jsem rád, že jsem tady mohl být a užít si americký baseball se vším všudy.

 

Dva týdny ve dvou campech: spousty nových baseballových zkušeností, zážitků,  kamarádů z řad hráčů i trenérů, obrovský hráčský zážitek a hlavně jsem se sám přesvědčil, že když se chce, tak všechno jde...

Pořád mi to v hlavě zní: hard work, every day, hard work!!! Tak jo, dodělám ještě úkol z angličtiny a pak si dám pár švihů s pálkou na dobrou noc!

 

Poděkování: mým agentům – rodičům za korekturu a za všechno...

 

David Bauer

Sokol Hluboká, U13