Hráči Sokola Hluboká ve Španělsku

18. října, den po zakončení sezóny, vycestovalo 7 hráčů Hluboké - Filip Hošna, David Bauer, Vašek Kouba, Petr Vojta, Martin Jiránek a Vojta a Máťa Vlachovi  (kteří jsou v současné době hráči Kotlářky a Draků) - s pražskou baseballovou akademií do Španělska  na soustředění, v jehož rámci dvojfázově trénovali a sehráli několik zápasů proti místním týmům. Hostitelem jim na více jak týden byl klub na předměstí Barcelony: Sant Boi. 

http://beisbolsantboi.com/acerca-de/

Zde jsou jejich zkušenosti:

Jaká byla cesta autobusem?

Vašek Kouba: Cesta autobusem byla dlouhá, náročná, zdržení na dálnici v Německu a opožděný příjezd zpět do Prahy. Rodiče na nás čekali několik hodin. Ale jsme mladí a dá se ta vzdálenost v pohodě zvládnout. V podstatě se dá říci, že už cesta je příprava na celé soustředění, protože jsme s kamarády, kteří se také těší. Doporučil bych častější zastávky na WC. 

Vlachovi: Byla klidná a pohodlná, ale dlouhá. Trvala 22 hodin. Zajímavé bylo to, že pokaždé když byla přestávka na protažení zatuhlých končetin, tak jsme byli v jiném státě - Německo, Francie, Španělsko.

Petr Vojta: Na to, že trvala 23 hodin, byla celkem fajn a utekla nám. Menší kolonu jsme chytli jen cestou zpátky.

 

Jak probíhaly tréninky?

David Bauer: Tréninky byly skvělé, v 10 hodin jsme se šli rozběhat a rozházet. V 11 hodin jsme šli pálit do klece nebo chytat lufty a ground bally. Ve 12  jsme měli oběd. Odpoledne jsme znovu trénovali od 14 hodin. Teorie a pálka.

Petr Vojta: Trénink probíhal vždy ve 4 fázích, dopoledne 1.fáze byla pálka, pole a kondiční cvičení, 2.fáze   tréninkový zápas. Odpoledne další 2 fáze byly spíše teorie a pak pálka. Konec tréninku byl v 17:00 a kolem 18:00 začínala hra s místním týmem  Sant Boi, kterou jsme končili přibližně v 21:00.

Martin Jiránek:  Náplní tréninků byla kondička, infield, pálka, outfield a souhra.Mé kategorii U13 se věnovali dva trenéři, jejich přístup byl hodně osobní. Měli jsme k dispozici i fyzioterapeutku, která s námi trénovala kondičku a pomáhala řešit naše drobné zdravotní problémy.

Vašek Kouba: Hned ráno po snídani dva bazény na rozběhání, rozcvička, abeceda a rozházení. Pak následovalo: pálka, žebříky, pole s míči po zemi a lufty. Oběd. Rozcvička, abeceda a rozházení, následoval zápas proti sobě. Večer zápas proti domácím Sant Boi. Celý den jsme měli co dělat a nebyla nuda. 

Vlachovi:  Tréninky byly denně, probíhaly dvoufázově a veškerá teorie získaná na tréninku se mohla hned vyzkoušet ve večerním zápase.
Mimo klasický baseballový trénink jsme měli zařazené posilování s gumou, míčem, běhání po schodech a klasický žebřík na obratnost. Nechyběly ani běhy po metách na čas.

 

Co vás nejvíce zaujalo na zápasech se soupeři?  V čem byl soupeř lepší nebo horší?

Vlachovi: Na zápasech se soupeři bylo zajímavých více věcí. První věc, která nás zaujala byla, že soupeři měli horší kvalitu pálek (horší značku), ale v zápase pálili lépe. Druhá věc, která nás zaujala, bylo to, že jeden z týmů, který působí v Barceloně (nevím kolik jich tam mají) dokázal hravě konkurovat vybraným hráčům - akademikům ČR. Myslím, že Španělé jsou v baseballu daleko před námi. A třetí věc, která nás zaujala, byl povrch na hřišti. Celé baseballové hřiště bylo pokryto umělou trávou. Hrálo se na něm moc dobře.
Úplně největší zážitek bylo zahrát si na olympijském baseballovém hřišti. Všechny zápasy se hráli pod umělým osvětlením. A ještě jedna zajímavost, se kterou se u nás nesetkáte: poslední zápas turnajového dne se začal hrát ve 21:30 a končil ve 23:15. Pro nás nepochopitelné, ve Španělsku běžné.

Petr Vojta: Jejich rychlá souhra a zadní pole. Lepší byli určitě v zadním poli, horší na pálce a nadhozu.

Martin Jiránek: Soupeři na turnaji byli velice kvalitní a vyrovnaní. K dobrému pocitu ze hry určitě přispěla vysoká kvalita hřiště (na hezčím jsem ještě nehrál) a taky mě bavilo, že jsme hráli pod umělým osvětlením.

Vašek Kouba: Soupeř byl lepší ve vybírání "striků" a lepší zadní pole. My byli lepší zase v "infieldu". Měli výborné zázemí a hřiště z umělé trávy. 

David Bauer: Mně nejvíce zaujalo na soupeřích to, že si věřili a tím  nás taky porazili, až pak na dva poslední zápasy jsme si začali víc věřit a vyhráli jsme.

Na čem byste chtěli teď v zimě pracovat?

David Bauer: Hlavně nadhoz.

Vašek Kouba: Hodně trénovat a hlavně míče na forhend a bekhend, učit se pálit outside. 

Petr Vojta:  Chtěl bych zapracovat více na pálce a trénování nadhozu, s tím souvisí posilovaní ruky. A ještě také určitě catcherovské tréninky.

Martin Jiránek:  Přes zimu bych chtěl zamakat na svém nadhozu a také bych chtěl vypilovat pálku.

Vlachovi:  V zimě potřebujeme určitě pracovat na fyzické přípravě a posilování.