Poprvé na velké vzdálenosti, U13 na turnaji U15

Příprava na soupeřova nadhazovače

První turnaj, který se letos 7.-9.4. konal na Hluboké byl vypsaný pro kategorii U15. Po odhlášení jednoho z týmů však bylo možné přihlásit i hlubocké U13. Hráči museli zvládnout několik změn vyplývajících z pravidel. O 6 metrů delší vzdálenosti mezi metami, catcherové házeli na 2.metu dokonce o 8 metrů dále, hrací doba zápasu se prodloužila na 110 minut. 

Ve skupině jsme se postupně střetli se 3 týmy. Zápasy proti Sabatu Praha a pozdějším vítězům turnaje Arrows Ostrava měly jistou podobnost. V první směně jsme doběhli pro téměř  stejný počet doběhů jako soupeř (se Sabatem jsme vedli 5:3 a s Arrows prohrávali 3:4). Pak už na hřišti existoval jen jeden tým. Sabat i Arrows skvěle odpalovali a bylo těžké se z jejich tlaku vymanit. Ve druhé směně proti Arrows jsme zažili extrémní situaci. Našemu nadhazovači Davidu Jelínkovi se podařilo směnu ukončit až po 70 nadhozech. Tato utkání jsme jednoznačně prohráli a pro hráče to jistě bylo velmi náročné na psychickou odolnost i motivaci k úsilí. I tak jsme se snažili každý odpal do naší obrany zahrát standardně na správné místo. Proti Arrows jsme ukázali zlepšení na pálce. Lídrem týmu byl v tomto ohledu Pepa Kovanda s jedním jednometovým a jedním dvoumetovým odpalem. 

V sobotu v podvečer jsme již vážně usilovali o vítězství ve vyrovnaném utkání proti Kotlářce Praha. Malým baseballem (mix odpalů, ulívek a krádeží) jsme se dopracovali k vedení 8:5 po 5.směnách. Na nadhozu se velmi dařilo Viktoru Sedláčkovi. Zbývala poslední směna. V ní jsme se dopustili několika nepřesností v obraně. Za stavu 8:8, dva striky a tři bally utkání převrátil na stranu Kotlářky Gabriel Arellanes. Po jeho dvoumetovém odpalu a naší neúspěšné dohrávce na pálce Kotlářka dosáhla výhry 10:8. Dvakrát škoda, že jsme nedokázali dohrát zápas stejně kvalitně jako jsme odehráli jeho velkou většinu.

Přesto ani na utkání o 7.místo jsme nepotřebovali hráče nijak zvlášť motivovat. Protivník, výběr JZČ, měl v sestavě dost hlubockých hráčů, proti kterým jsme se chtěli vytáhnout. Začátek U13 díky pestré hře v útoku zvládly na jedničku. V obraně předvedl famózní hod Bóďa Lexa, který příhozem od homerunového plotu přímo na druhou metu, vyautoval běžící pálkařku Káju Dvořákovou. Jenže ve druhé a třetí směně jsme měli výpadek v podobě darovaných met zdarma pálkařům JZČ, dále míčů, které prošly našemu catcherovi a také jsme zbytečně zkazili run-down. Po těchto chybách jsme prohrávali 4:9 a jelikož na pálce jsme měli špatné odpaly na pomalého nadhazovače, nedokázali jsme vyvinout ani nápor, kterým bychom vývoj utkání zdramatizovali.

Výsledky U13

skupina: vs Sabat Praha 5:15, vs Arrows Ostrava 5:25, vs Kotlářka Praha 8:10

o 7.místo: vs JZČ U15  4:10

Hodnocení

V posledních dvou zápasech se ukázalo, že náročná utkání proti Sabatu a Arrows tým nijak nezdecimovala. Hráči hráli s obrovskou vervou. Škoda výpadků, kterých se nedokážeme vyvarovat. V porovnání s lepšími pálkaři U15 tentokrát tolik nepřesvědčil nadhoz. Zlepšili jsme se v souhře mezi outfieldem a infieldem. Součástí naší sestavy byli dva softballisté z Trhových Svinů, Robert Hanzal a Michal Strosser. Zkoušeli jsme je, abychom věděli, zda mohou být platnými členy výběru Jihočeského kraje na Olympiádu dětí a mládeže. Oba kluci obstáli.

Hodnocení turnaje

Už takto zkraje sezóny zaujalo oko nestranného diváka pár individuálních a týmových výkonů. Předně poměrně nečekaně, ale zaslouženě po heroickém výkonu v semifinále proti Eagles a ve finále proti Minsku, si pohár za 1.místo odvezli Arrows Ostrava. Na nadhozu dominovali zejména Bělorusové. Konkrétně např. Lapchanka krásnými umístěnými nadhozy na vnější hranu mety eliminoval silnou pálku Sabatu. Mládežnické kratší hřiště dalo podnět k festivalu homerunů. Z nějž vyšel nejlépe Petr Vojta, hostující z Hluboké do Eagles Praha. Peťa měl i vynikající úspěšnost na pálce a díky oběma faktorům byl vyhlášen nejlepším pálkařem turnaje.

Děkujeme naší sportovní koordinátorce Kačce Chalupové, správci hřiště, rodině Vlachů a všem rozhodčím a zapisovatelům za bezvadnou organizaci.