ČBP U10 – Český baseballový pohár dětí do deseti let 2017

Ve dnech 22. – 24.9.2017 se na hřištích v areálu Baseball Sokol Hluboká uskutečnil největší a nejprestižnější turnaj s ryze českou účastí a to Český baseballový pohár U10.  Je to poslední kategorie, kde si děti zahrají ještě bez nadhazovače, toho tady nahrazuje coach a proto se způsob hry nazývá COACHBALL (to jen pro pořádek a nové fanoušky tohoto úžasného všestraného sportu, který Vás chytí a už nikdy nepustí J ).

A teď už k samotnému turnaji. Na Hlubokou se sjelo celkem 18 týmů ze všech koutů naší republiky, aby v třídením turnaji poměřili své dovednosti a zápal pro hru. A opravdu bylo na co koukat, některé děti už jsou v deseti letech schopny zahrát situace nad kterýma zasvěcený jen žasne.                 

 Prvním pátečním soupeřem Sokola byli Rytíři Trutnov. Tomuhle týmu povolila naše obrana hned v první směně jeden doběh, ale to byl až do konce šesté směny taky zároveň doběh poslední. Sokolníci si na domácí metu doběhli na začátku hned pro čtyři body, ve druhé směně pro jeden, pak si dali pauzu na tři směny a v poslední zase nadělili soupeři další čtyři body a vyhráli tak 9:1. Po rychlém obědě nás čekali Piranhas Beroun. Tento tým nedostal ani jednu šanci na doběh a tak se Pirani koukali na domácí metu jen při odpalu, za to Sokolníci si zaběhali až až a nadělili tak při pěti směnách Berounu třináct krásných bodů – konečný stav tedy 13:0 pro Hlubokou. Ve tři hodiny odpoledne už na nás čekal tým Klasik Frýdek – Místek. Tady už měla obrana obou týmů opravdu hodně práce a taky nepadal jeden doběh za druhým. Po hodinové přetlačované na metách nakonec vyhrál opět Sokol a to stavem 8:5. Pro první den to bylo vše, tedy alespoň pro náš tým a tak některé děti šly koukat na zápasy soupeřů, jiní řádit v našem krásném areálu a jiní jeli nabrat sílu do svých domovů. Už po tomto dni a našich výsledcích jsme měli zajištěnou nejhůře osmou pozici na celém turnaji a to minimálně druhým místem v základní skupině.

Poslední zápas skupiny nás čekal v sobotu hned ráno a to za pomalu opadající mlhy s Draky Brno. Náš tým se s tímto soupeřem utkal jen jednou za posledních pár let a výsledek nebyl vůbec dobrý a nejinak tomu bylo i na tomto turnaji. Konečný výsledek 18:1 pro Draky byl zaviněn dvěma faktory – děti dost často vypnou na pálce a ze strachu jestli trefí míč, raději jen máchnou místo tvrdé rány do míče, z toho nikdy nemůže být pořádný odpal do zadního pole a jak tomu u Draků bývá – tyhle odpaly prostě trestají, takřka každý míč zachytí  a rychle zpracují ve svůj prospěch. Druhým nedostatkem našeho týmu je obrana v zadním poli. Tyhle dva neduhy tak musíme v průběhu zimní přípravy odstranit. Pak budeme konkurovat i týmům z první pětice v ČR.

Prohrou s Draky jsme skončili v základní části druzí ve skupině a čekal nás tak vítěz skupiny C a to Olympia Blansko. Zápasu od začátku lehce dominovalo Blansko, ale Sokol se nechtěl nechat zahanbit a snažil se držet krok. Uprostřed zápasu jsme trochu vypustili hru, dali jsme tak Blansku náskok a pak už jsme ho nedokázali dohnat. Ale to co děti předvedly v poslední směně a půl, bylo něco naprosto nádherného, bezchybná obrana, krásné a jisté přihrávky a skvělá pálka – jako by těm hráčům dal někdo novou energii. Sice jsme tak dotáhli jen pár bodů na konečný výsledek 7:4 pro Blansko, ale tahle hra si zasloužila velký potlesk od trenérů hned po zápase. Ještě jednou klobouk dolu děcka a velká pochvala J   Touto prohrou jsme ztratili šanci na boje o medaile a v dalším zápase nás čekali Oilers Hodonín. Tenhle zápas byl asi nejvíce damatický, první dvě směny nepadl na obou stranách ani jeden doběh, ve třetí směně vybojovala Hluboká jeden bod, v páté a šesté směně se na nás Oilers dotáhli a před naší dohrávkou zápasu vedli 4:3 a tak jsme potřebovali minimálně dva body. Na pálku šla naše nejmladší trojice hráčů a to ve složení Adrian Rego, Dan Bárta a Matyáš Hučík. Všichni se na metu dostali a pak už stačil jen pěkný odpal Filipa Lavičky a dva hráči byli doma. Tím bylo skóre otočeno a zápas v dohrávce šesté směny ukončen výhrou Hluboké 5:4.

V boji o páté místo jsme narazili na Nuclears Třebíč. Při tomto zápase byla velice slušná obrana, ale opět nám chyběla podpora pálky a tak bylo velice málo doběhů. Odpaly do vnitřního pole opět Třebíč trestala rychlou a přesnou obranou a tak zápas skončil 7:2 v neprospěch Hluboké. Po tomto zápase už se čekalo na souboje o medaile a závěrečné vyhlášení.

Než se dostanu ke konečným výsledkům celého turnaje, tak se ještě sluší napsat jména hráčů, tady jsou – Barča Klangová, Ondra Hajný, Honzík Sekyrka, Aleš Humpolec, Lukáš Chromý, Adrian Rego, Dan Bárta, Filda Lavička, Matyáš Hučík a Jarda Simon. Trenérské obsazení – HC a třetí meta Ondra Konvalinka, bravurní nadhoz (troufám si říci, že nejlepší na turnaji) Zdeněk Hajný, střídačka Viktor Lavička a první meta Michal Kubát. Velice nerad bych opomenul dva zraněné hráče, kteří dokazovali v průběhu celého turnaje jeden fakt a to „ jsme jeden tým“ a to tím, že i přes svá zranění byli takřka na všech zápasech a pomáhali jak mohli. Byli to „Malíček“ Míša Cajz a „Paleček“ Matěj Kubát (kluci, už si ty prsty před závěrem sezóny nelámejte, nejlépe už nikdy).

Veliké díky patří samozřejmě všem rodičům za skvělé fandění, rozhodčím, zapisovatelům a celému realizačnímu týmu za skvěle odvedenou práci a počasí, které se nakonec umoudřilo a dopřálo nám dohrát celý turnaj. A tady je slibované konečné pořadí turnaje J

1.Cardion Hroši Brno 

2.Draci Brno 

3.Olympia Blansko 

4.Eagles Praha 

5.Nuclears Třebíč 

6.Sokol Hluboká nad Vltavou 

7.Blesk Jablonec 

8.Oilers Hodonín 

9.SK Kotlářka 

10.Tempo Titans Praha 

11.Baseball Plzeň 

12.Rytíři Trutnov 

13.Klasik Frýdek-Místek 

14.Skokani Olomouc 

15.Pipas Brno 

16.Brewers Klatovy 

17.Arrows Ostrava 

18.Piranhas Beroun

Sláva vítězům, čest poraženým.......

.............. za realizační tým Michal Kubát