Zimní příprava U15 trochu jinak

Jádro týmu současných U15 je pospolu již 5 let a společně s dalšími hráči, kteří jsou nyní také součástí týmu, mají za sebou první polovinu zimní přípravy.

Na další sezónu se připravuje skupina 19 hráčů (Ondra Kadlec – jediný kluk z ročníku 2003, početná skvadra chlapců r.2004, 6 dětí věkem náležejících ještě do U13 a také tři dívky softballistky).  Zatím je potřeba vyzdvihnout docházku na tréninky. Hráči chodí včas, pravidelně a v případě neúčasti se zodpovědně omlouvají. Účast nad 90% mají Bóďa Lexa (bez absence), Lukáš Blažek, Pepa Kovanda a Míša Malát.

Během listopadu a prosince jsme skladbu tréninků postavili takto:

Úterní atletický blok byl využíván k rozvoji odrazu, rychlosti, reakci do stran a koncentraci na míč. Hráči toho hodně naběhali v rychlém tempu a všechny drily procvičující chytání míče byly vedeny ve velké rychlosti.

Ve čtvrtek dostávala velký prostor licencovaná trenérka Jitka Moulisová, která do tréninku začlenila průpravu vycházející dynamické neuromuskulární stabilizace, jejímž průkopníkem je v ČR uznávaný fyzioterapeut Pavel Kolář. Je to systém spočívající na posilování hlubokého stabilizačního svalstva (břicho, záda) a jeho správného zapojení při pohybu.  

Pátky jsme vyhradili plaveckému tréninku, jehož cílem je regenerace a zapojení všech svalových skupin. Zároveň také budování odolnosti a pro některé „neplavce“ i trénink vůle při nezvyklém sportu. Zatím se plavání pravidelně účastnilo 9 – 12 plavců. Toto číslo bychom chtěli v lednu a únoru  navýšit.

V první polovině zimní přípravy jsme udělali krůčky k tomu, aby mozaika baseballových dovedností současných U15 vypadala lépe než tomu bylo v předcházející sezóně. V následujícím zimním období budeme pokračovat s plaváním (do konce února) i čtvrtečním cvičením. Zachováme čas pro obratnost i atletiku. Skloubit toto s baseballovými drily je samo o sobě výzvou.

Zdaleka největší výzvou je však mentální stránka přípravy. Potřebujeme, abychom v týmu měli co nejvíce sportovců, tj. hráčů, kteří na sobě pracují  naplno, kdykoli během tréninku. Ať už fyzicky či koncentrací. Pod dohledem kouče i bez něj. Potřebujeme, aby hráči respektovali a plnili své role. Aby nejzkušenější a nejlepší byli lídry, nejmladší učedníky a nenápadní bojovníky uvnitř.  Jednoduše, aby hráči připravili na sezónu nejen své tělo, ale i svého ducha. Pak se přiblížíme k našemu cíli pro rok 2018. Tím je vícekrát zopakovat či se častokrát přiblížit stylu našich nezapomenutelných zápasů z roku 2017. Zápasů, ve kterých jsme se do samého konce rvali o vítězství a ve kterých hráči dokázali v kritických momentech předvést mimořádný výkon. 

Za realizační tým U15 Radek Drmota