Soustředění Baseball Sokol Hluboká na Kvildě

Během víkendu 12. - 14. 1. 2018 se konalo na šumavské Horské Kvildě běžkařské soustředění všech věkových kategorií našeho klubu od U10 až po seniory. „Ti se doufám neurazí, je to myšleno hráčsky, sám se mezi ně řadím.“ J

Předem bych chtěl podotknout, že je obrovská škoda tak „malé účasti“. Akce byla naprosto parádně naplánovaná, technicky a časově zmáknutá do nejmenšího detailu a výkony všech zúčastněných, hlavně tedy nejmenších dětí a seniorů, nelze nazvat jinak než dechberoucí.

Sešli jsme se všichni kolem páté hodiny odpolední v místě našeho bivakování na horské chatě Hamerka. Po rozdělení pokojů následovala večeře a pak už si nedočkavé nejmladší kategorie U9 až U13 zabalily sjezdařské nádobíčko a vyrazily pod dozorem veteránů na večerní lyžovačku na Kvildě. Nebyl takový problém všechna děcka dostat do lyžařského vybavení, jako spíš je v devět večer dostat ze sjezdovky. Všichni to zvládli bez úrazu, kromě dozoru J

Nebudeme pátrat po tom, v kolik byla večerka, věřte, že opravdu byla. Důležitější byl fakt, že po celou dobu akce neměla děcka u sebe mobil a tím se rozvázala jejich fantazie ohledně zabavení ve volném čase. Zábavy bylo dost – minifotbálek, karty, člobrdo, Doblle a v neposlední řadě permanentní dělání nepořádku na pokoji a zase jeho uklízení.

Po ranním budíčku následovala bohatá snídaně a pak už příprava na běžkařskou túru. Rozdělili jsme se do dvou skupin – mládež ve složení Míša Cajz, Matěj Kubát, Denis Kronus, Matyáš Hučík, Dan Bárta, Víťa Chládek a Kuba Špilauer pod dozorem naspeedovanýho Ondry Konvalinky, Martina Vlacha a brzdy v mé osobě. Později nás dohnal Michal Malát starší. Po názorné ukázce ovládání prkýnek na nohou jsme vyrazili na Filipovu Huť, kde nás čekal čaj a krátká pauza. Takhle to zní hezky a jednoduše, ale dalo nám to docela zabrat a trať k nám byla svou zledovatělou vrstvou dosti nekompromisní. Z Filipovy Hutě jsme si to namířili na Kvildu, kde na nás čekal skvělý a vydatný oběd a pak už zpět na posledních 5 km trasy k naší horské chatě. Trasa byla dlouhá 15 km krásnou zasněženou krajinou.  Více jak polovina účastníků stála na běžkách poprvé v životě a těm patří opravdu velký potlesk.  O druhé skupině Vám toho moc nenapíšu, protože jsem je neviděl odjíždět a ani přijíždět, ale prý měli trasu dlouhou 30 km. Ve druhé skupině byli Matěj a Vojta Vlachovi, Peťa Vojta, Erik Šutera, Vašek Kouba, David Bauer, Patrik Neubauer, Honza Líkař, Martin Eliáš, Míša Malát jr., Martin Marek, Pepa Novák a drahé polovičky Zuzka Hlasová a Terka Kroupová. Snad jsem na nikoho nezapomněl. Na chajdě měla stálý dozor nejen nad jídlem Majka Vlachová.

Po krátkém odpočinku na nás zase čekala večeře a znovu večerní lyžování pro nejmladší kategorii. Po příjezdu na sjezdovku jsme zjistili, že večerní lyžování  na Kvildě je z neznámého důvodu pouze ve středu a v pátek , tak děti vzaly vše, na čem se dá jezdit na sněhu, a vrhly se na osvětlenou sjezdovku řádit a vydat ze sebe všechnu energii a že jim té energie opravdu zůstalo hodně. Příště musíme trasu protáhnout na dvojnásobek J Ondra Konvalinka využil situace a začal se učit na snowboardu, čímž dětem připravil velice zábavnou podívanou ve formě pádů na všechny možné způsoby. Ale aby se neurazil, musím podotknout, že jsem na svého žáka opravdu hrdý. Po návratu na ubikace následovalo opět hraní společenských her a pak hygiena a večerka. Pár jedinců z řad dorostu mělo potřebu se ještě vyřádit venku, a tak je Ondra vzal na výběh do nočního lesa, kde jejich přebytečnou energii nasměroval tím správným směrem.

V neděli ráno, hned po snídani, jsme s juniorama vyrazili na poslední štreku a to 12,5 km dlouhou přes Zhůří, kolem Zlaté Studny zase zpět do Horské Kvildy, kde na nás v hotelu Rankl čekala svíčková na smetaně. Druhá skupina zredukovala trasu jen na cestu na oběd do Kvildy a zase zpět a tak jsme jim to co do délky trasy pořádně s děckama v neděli nandali. Po návratu na Hamerku už nás čekalo „jen“ balení, úklid a rozloučení.

Velké díky patří Martinovi Vlachovi za perfektní přípravu tras a přemlouvání restauratéru ohledně rezervací na oběd, Majce za provianťáckou podporu a Ondrovi Konvalinkovi za kompletní koordinaci a hnací motor při lyžování.

Doufám, že za rok bude akce znovu, a to v hojnějším počtu. A jak říkal Ondra při školení dětí na začátku – pozdravit jiného běžkaře je slušnost a odpovědět na pozdrav je povinnost – tak za rok AHOJ J

Za doprovodný tým - Michal Kubát