ČBP U15 v Blansku

Český baseballový pohár U15 byl pro naši kategorii klíčovým turnajem jarní části sezóny. Rozhodovalo se o tom, zda si vybojujeme účast na mistrovství ČR či ne. Do Blanska jsme odjížděli nabuzení s tím, že po dlouhé době máme zdravé a k dispozici všechny hráče. Pro všechny ambiciózní týmy byl prvním cílem postup ze skupiny do čtvrtfinále, které prakticky zajišťovalo start na republice.

Naše skupina D byla zapeklitá. Za favorita byli označováni Arrows Ostrava a za nimi pak tři týmy: Sokol Hluboká, Sabat Praha a Skokani Olomouc. Hned první zápas mezi námi a Sabatem měl hodně napovědět, jak budou karty ve skupině rozdány. 

Trenéři obou týmů vědomi si důležitosti zápasu nasadili netradičně hned na úvod turnaje své nadhazovací jedničky. Za Hlubokou Kája Dvořáková, za Sabat Tadeáš Kalčev. Sabat začal na pálce a od ihned vedl po metě zdarma a dvou odpalech. Po těžkém začátku jsme se vzpamatovali a dál už Sabat do tlaku nepustili. Zejména díky přesné Káje a stabilní obraně. Na pálce jsme měli moře příležitostí utkání otočit, ale povedlo se nám to až ve 3.směně. Nejen, že jsme zápas obrátili, ale zůstali na pálce až do konce a vyhráli vysoko 11:4.  Ve druhém utkání v úvodní den turnaje jsme si mohli dělat zálusk na vítězství nad Ostravou jen krátce. Soupeř měl neprostupnou obranu a vynikajícího nadhazovače. Ve druhém směně se utrhl do vedení 0:3 a pak už jsme takticky prostřídali nadhazovače, abychom je ušetřili i na další zápasy. Ostrava dále hrála výborně, využívala našich nepřesností a zvítězila 0:11. V dalším důležitém utkání skupiny Sabat porazil Olomouc 5:4. 

Druhý den, v pátek, jsme měli jediný duel se Skokany Olomouc. Olomoučtí, posíleni o hráče na hostování z Hrochů Brno, nebyli žádní nazdárci. My jsme hráli úžasný baseball. David Jelínek na kopci v součinnosti se spolehlivou obranou soustředěně čelil tlaku soupeře na pálce a na metách. My jsme v prvních dvou směnách doslova vydřeli 5 doběhů po krátkých odpalech a krádežích. V dalších třech směnách jsme však na pálce byli netrpěliví a švihali do balónů s nulovým efektem. Olomouc se nadechla k náporu a ve 4.směně dotáhla na 5:3. I v poslední směně (dohrávka zápasu) Olomouc útočila a přešli jsme k výměně nadhazovače. Bohužel ani Máťa Klang, ani Viktor Sedláček neudrželi nervy a nedokázali zápas doházet. Obrat Olomouce na 5:6 (a tím i ukončení zápasu) po 4 metách zdarma byl pro nás zdrcující i vysvobozující zároveň. I tak lze tento zápas hodnotit jako náš nejlepší na turnaji. V utkání nebylo hluchých míst a událo se spoustu těsných akcí. I přes dvě prohry jsme nakonec postoupili ze skupiny z 2.místa, neboť skóre ze vzájemných zápasů v kolečku se Sabatem a Olomoucí jsme měli nejlepší. Páteční večer využila část týmu ke shlédnutí špičkového zápasu extraligy v Brně. Draci porazili Kotlářku 12:6 (i přes dva odpaly Martina Mužíka v dresu Kotlářky).

Sobotní čtvrtfinále s Draky Brno jsme brali jako odměnu. Postavili jsme kluky, kteří toho ve skupině moc nenahráli. Šanci využili a hráli statečně. Stejně i ostatní včetně nadhazovačů Lukáše Blažka, Máti Hošny a Verči Fukové. Draci však byli fyzicky i technicky zdatnější, měli mnohem silnější odpaly a jasně vyhráli 4:12. Sobotní odpoledne jsme měli volné. Vyřádili jsme se při laser game v Boskovicích a v akvaparku v Blansku.

Dalšího zvučného soupeře jsme potkali v bojích o 5.-8.místo. Nuclears Třebíč také se spoustou zkušených a finálovými zápasy protřelých hráčů. Nechytli jsme začátek utkání, kdy Verča na nadhozu nedotáhla pár dobře rozehraných pálkařů k outu a pak znejistěla. Po nástupu Máti Hošny jsme obranu uklidnili a stabilizovali a mohli se více nadechnout k útoku. V tomto utkání jsme se ve druhé části zápasu na pálce opravdu rozparádili a byl to náš nejlepší pálkařský zápas na  turnaji. Proti však stála pevná obrana Nuclears a my jsme dotáhli jen na 4:7.
V zápase o 7.místo jsme měli o motivaci postaráno, hráli jsme proti regionálnímu sokovi Wolfs Domažlice. Náš tým při zápase skvěle fungoval při běhu na metách, při komunikaci a vzájemné podpoře a pokračoval v dobrém výběru nadhozů při odpalování. Už od druhé směny jsme měli zápas pod kontrolou. Fantasticky s velkým přehledem házel Viktor Sedláček. Po vítězství 12:3 jsme skončili přesně v polovině pole účastníků turnaje.

Hodnocení

Po dosavadním průběhu sezóny, kdy jsme střídali hluché zápasy s nadprůměrnými, jsme na turnaji překvapili a sehráli hezké zápasy. Nejlépe řadím (i přes prohru) zápas s Olomoucí, který byl napínavý, plný akcí a vyprodukovaných bodů (při součinnosti pálkařů a běžců na metách). Výborně jsme hráli proti Sabatu, dokázali jsme se vrátit do zápasu proti Třebíči a velmi týmově jsme působili v utkání s Domažlicemi. Odměnou je postup mezi osm nejlepších na MČR, což je pro náš mladý tým vzpruha. Nejvíce nás na turnaji držela obrana, na nadhozu odházeli parádně Kája Dvořáková, David Jelínek a Viktor Sedláček, naopak jsme měli pár pasáží, kdy jsme soupeři pouštěli mety zdarma. Nejvíce se nadřeme na pálce. Zlepšili jsme se ve výběru nadhozů, ale naše odpaly jsou pro soupeřovy obrany většinou jednoduché.

Naše výsledky

skupina D: Hluboká - Sabat 11:4, Hluboká - Ostrava 0:11, Hluboká - Olomouc 5:6 - 2.místo

čtvrtfinále: Hluboká - Draci Brno 4:12

o 5.-8.místo: Hluboká - Třebíč 4:7, Hluboká - Domažlice 12:3

Pořadí turnaje 

  1.Draci Brno
  2.Eagles Praha
  3.Tempo Titans Praha
  4.Arrows Ostrava
  5.Cardion Hroši Brno
  6.Třebíč Nuclears
  7.Sokol Hluboká nad Vltavou
  8.Wolfs Domažlice
  9.Kotlářka Praha
  10.Skokani Olomouc
  11.Klasik Frýdek-Místek
  12.SaBaT Praha
  13.Technika Brno

Poděkování

Postup na MČR jsme dobyli také díky přítomnosti dalších koučů na turnaji. Vojta Vlach a Lukáš Kortus hodně přispěli, jsem rád za jejich názory a pomoc s tréninkem. Chtěl bych poděkovat i rodičům - Renča Sedláčková, Dáša Jelínková, Bohouš Lexa a Michal Malát - za pomoc s dopravou a zařizováním.

Radek Drmota,  trenér U15