ONDŘEJ HAJNÝ V JAPONSKU

ONDŘEJ HAJNÝ V JAPONSKU
13 srp

Minulý týden ve čtvrtek 9.srpna se domů vrátil hlubocký hráč (11 let) Ondřej Hajný společně s dalšími 4 kluky z CR z baseballové akce pořádané v Japonsku. Vše se uskutečnilo pod hlavičkou WCBF, což je organizace věnující se propagaci a ukázkou baseballu po celém světě. Jako ČR jsme měli po delší době možnost vyslat více hráčů. A náš Ondra byl jedním z nich! Z výletu přijel samozřejmě nadšen, plný dojmů a zážitku :O) Proto se neváhal o pár momentů  s námi podělit.

Ondro, pravě ses vrátil ze světové akce - WCBF. Co bylo na cestě pro Tebe největším zážitkem a kdo všechno další se zúčastnil této akce z ČR?Celé akce se z ČR zúčastnilo 5 hráčů baseballu do 11 let a jeden trenér jako doprovod. Kromě mne byli v Japonsku Matěj Chrobík, Viki Pémová, Kris Feranec, Lukáš Michera a jako doprovod Matouš Procházka. Už prvním zážitkem byla cesta z Prahy přes Paříž do Tokia a posledním přeletem do Izuma. Celý camp probíhal ve městě Matsue a jeho okolí. Každý den jsme přejížděli z Gymnázia kde jsme byli ubytováni na hřiště, kde probíhaly tréninky, přistavenými autobusy. Účastnilo se cca 200 hráčů ze 13 zemí, z toho bylo nejvíce Japonců. Celkem 10 HC a 17 asistentů. HC byli z Japonska, USA, Holandska, Itálie a Austrálie. Všichni asistenti byli Japonci.

Které japonské zvyky jste poznali, a jaké Tě nejvíce zaujaly?

Všichni Japonci jsou nesmírně zdvořilí a čestní. Jejich návyky ohledně čistoty jsou následováníhodné. Ihned po sobě uklízejí, odpady třídí. Mají jiný náhled na věci, hodně meditují což nás na jednom z výletů také učili. Museli jsme jejich návyky dodržovat, tak že úklid všeho byl pro nás samozřejmostí.

Jak probíhaly tréninky a zápasy na hřišti?

Tréninky začaly 3. den po naší aklimatizaci z přeletu a odbytí zahajovacího ceremoniálu spojené s ubytováním a pravidly. Tréninky startovaly každý den ráno hned po snídani a trvaly až do 15 hodiny, poté následoval vždy kulturní a zábavný program. Jednou jsme jeli do akvaparku, jindy do chrámu kde nás učili meditovat, pak zase Akvárium, a poslední den jsme jeli na lodích po kanále k místnímu hradu v Matsue.

Co bylo odlišné na jejich trénincích oproti našim zvyklostem - rozcvička, průběh tréninku atd?..

Tréninky probíhají skoro stejně jako u nás, začíná se rozcvičkou, rozhýbáním rukami a nohami. Jediné čemu ještě dávají prostor je protažení zad. Po tom nás rozdělili do skupin po 5, což byla celá naše výprava a s asistenty jsme obcházeli stanoviště, kde byli jednotliví HC. Stanoviště pro házení, pálku, catcherování, slideování atd.

Jak jsi zvládal jejich podnebí a celkovou aklimatizaci?

Počasí bylo v Japonsku velice horké, okolo 40 stupňů. Ale zvládl jsem to docela v pohodě, dodávali nám velice mnoho tekutin a v době pauz tréninku byly všude stany.

Které jídlo Ti nejvíce chutnalo a naopak, které jsi měl strach vůbec ochutnat?

Výhoda byla, že se jídlo rozdělovalo formou švédských stolů, takže si každý našel to své.    Já jsem hodně jedl ryby, ty byly každý den. Sushi jsem zkusil, ale nechutnalo mi. Jeden den nám dokonce přivezli jídlo z KFC.

Celý výlet do Japonska byl pro mě úžasný. Strašně moc se mi tam líbilo a nechtělo se mi domů. Přivezl jsem si moc zážitků a také hodně věcí, které jsme dostali od sponzorů WCBF. Kompletní vybavení na baseball -  pálku, rukavici, helmu, trika,  šortky, kalhoty, dres, boty, batoh, podkolenky a dokonce hodinky. Našel jsem tam spoustu nových kamarádů, nejvíce ze samotného Japonska. Každému kdo bude mít příležitost se účastnit takovéto akce, ať jede, určitě si to užije.

Ondrovi děkujeme za krásný rozhovor a přejeme, aby získané zkušenosti využil při podzimních zápasech na hřišti.

Menu