Sokol Hluboká po návratu do baseballové Extraligy na hřišti

Sokol Hluboká po návratu do baseballové Extraligy na hřišti
19 dub

Baseballisté Sokola Hluboká v nejvyšší baseballové lize na hřišti ještě neprohráli a jsou asi největším překvapením Extraligy. O víkendu získali nad Tempem Praha další tři extraligová vítězství – v sobotu doma 2:1 a 6:1 a v neděli v Praze 8:5. 

Body mu dosud dokázalo vzít pouze rozhodnutí Sportovně technické komise České baseballové asociace za údajně neoprávněný start vlastního odchovance Vasila Zhupanina     

Hlubočtí v týdnu přišli u zeleného stolu o dvě první extraligové výhry po protestu minulého soupeře Eagles Praha proti neoprávněnému startu hlubockého odchovance a juniorského reprezentanta ČR Vasila Zhupanina, který na Hluboké žije od roku 2005, podle názoru STK ale nesplňuje požadavky domácího hráče a výsledky prvních dvou utkání proto byly kontumovány 0:9 v neprospěch Sokola.  Proti rozhodnutí Sportovně technické komisi České baseballové asociace podalo vedení Sokola odvolání. Ale co je hlavní, hráče Sokola ztráta dvou bodů zdravě nabudila a ještě více je semkla. Odneslo to o víkendovém trojutkání Tempo Praha, které Sokol třikrát porazil.    

V sobotu si ve velmi chladném počasí poradili Hlubočtí s Tempem 2:1 a 6:1. Trenér Sokola Zdeněk Josefus předpovídal vyrovnaná utkání a přetahovanou o každý bod a to se do písmene potvrdilo především v prvním utkání, které bylo nádherným soubojem vynikajících nadhazovačů. Za Tempo nastoupil na kopci izraelský reprezentant Joseph Wagman a za Sokol český reprezentant Jan Novák. „Dlouho jsem v extralize neviděl takovou rotaci, jakou dnes házel Wagman,“ vysekl poklonu nadhazovači Tempa Zdeněk Josefus. Levoruký Jan Novák hází úplně jiným stylem, ale stejně účinně, a oba nadhazovači tak prakticky neopouštěli pálkaře soupeře do hry. Jan Novák svým dynamickým nátlakovým nadhozem nasbíral letos už podruhé 12 strikeoutů a bodovat proti němu dokázal jenom nejlepší pálkař Tempa Marek Minařík v páté směně. Ale jenom korigoval výsledek, protože Sokolu se podařily dva doběhy hned v dohrávce první směny po chybě hostů v poli a těsný výsledek už v chladném počasí Hluboká udržela, když utkání za Sokol v pohodě doházel Američan Wesley Roemer. 

Druhé sobotní utkání začalo útokem Tempa a doběhem ve druhé směně. To se na nadhozu rozehrávala k velkému výkonu australská posila Sokola Wiliam Parsons. Právě na nadhozu se ukázal rozhodující rozdíl. Zatímco Marek Minařík byl v prvním utkání na pálce nejlepším hráčem Pražanů, ve druhém rozdal na nadhozu dvě mety zdarma a další čtyři chyby vyprodukovala pod tlakem v poli obrana Tempa. Proti Minaříkovi a poté levorukému Michalovi Zelenkovi se na pálce dařilo domácím Matějovi Vlachovi, Martinům Jiránkovi a Macháčkovi a dalším, Sokol srovnal už ve třetí směně, byl zpátky v zápase a šel si pro vítězství daleko víc než Pražané. Opíral se především o klid skvělého Parsonse, který se s chladem popasoval daleko lépe než nadhazovači soupeře a házel chladnokrevně přesně to, co potřeboval. K pátému vítězství v řadě pak dovedl Sokol novozélandský nadhazovač Jamese Boyce.           

V neděli se  na hřišti Tempa v Praze Kamýku hrála otevřenější partie. Sokol do zápasu vletěl s hlubockým odchovancem Petrem Vojtou na nadhozu, ve třetí směně bodoval a ve čtvrté směně už vedl 6:0. Soupeř dotahoval na 6:4 po páté směně, ale Sokol již s Petrem Vojtou na kopci opět odskočil na 8:4. Tempo korigovalo výsledek v sedmé směna na konečných 8:5 pro Hlubokou. Pražský tým vystřídal tři nadhazovače, po zkušeném Jakeovi Rabinowitzi se představil Ondřeji Vankov a Michal Zelenka.

Trenér Sokola Zdeněk Josefus tak v trojutkání opět protočil všechny nadhazovače a je vidět, že obrana Sokola pracuje pozorně a umožňuje soupeři jen minimum doběhů. Skvěle fungují zkušení hráči jako je hecař Wesley Roemer, velký srdcař je odchovanec a český reprezentant Martin Mužík, kteří mladším hráčům předávají extraligové zkušenosti.

V příštím trojutkání hlubocké důkladně prověří jeden z nejlepších týmů posledních letech Draci Brno. Začíná se 23. 4. v 19.00 v Brně, v sobotu ve 13.00 rovněž v Brně a na Hlubokou se špičkový baseball vrátí v neděli 25. 4. ve 13.00.  Všechna extraligová utkání jsou streamována, přenos z Hluboké je i komentován a přinese fandům baseballu nesporný zážitek.           

Sestřih ze zápasu najdete zde

Menu