Hlubocká stopa na Mistrovství Evropy v Baseball 5

Hlubocká stopa na Mistrovství Evropy v Baseball 5
05 pro

V rozhovoru jsme vyzpovídali Kateřinu Maříkovou. Trenérku kategorií U5 a U7, softballovou hráčku v ženském týmu Sokol Hluboká, baseballovou hráčku a fyzioterapeutku v baseballovém reprezentačním týmu žen a nově také fyzioterapeutku v baseballové reprezentaci U12.

Můžeš nám přiblížit Baseball5? 
Baseball5 je zjednodušená forma baseballu, která se hraje na indoorovém hřišti jakéhokoliv povrchu, které je o mnoho menší než to klasické baseballové. Odpaluje se holou rukou, gumový míč. Hra se podobá baseballu tak moc, ale zároveň tak málo. Mrzí mě, že tuhle hru nepojmenovali jen Base5 nebo Ball5. Slovo baseball v baseballistech evokuje nenávist a odepírá možnost tomuto sportu zaujmout hráče, kteří by v tom třeba byli i dobří a bavilo by je to. B5 je prostě pouliční verze, bez jakékoliv podoby s pravidly baseballu. A rozhodně se během utkání člověk nenudí.

Kolik lidí je v týmu a na jakých “pozicích” se hraje?
Podmínkou je hra mixů, což nás na tom nejvíce bavilo. V poli je 5 hráčů a z toho musi být minimálně 2 ženy. Kombinace pohlaví udáva sportu jiný rozměr. Všichni se víc hecujou a podporují se. Pozice se hraji IF bez kečra. Tedy P, 1B, 2B, SS, 3B. Hřiště končí cca 3 metry za IF, OF tedy není potřeba. Neskutečně to zrychluje hru.

Kolik vás do Litvy jelo reprezentovat Česko? A bylo to první ME v B5 pro ČR? 
Jelo nás celkem 8. Trenér, 3 hráčky a 4 hráči. Tedy pouze jedna holka a jeden kluk na střídání. Podle mě je to málo. Hráli jsme i tři zápasy za den. Zápas se hraje na 5 směn a na dva vítězné sety. Tedy jeden zápas v neustálém zápřahu může trvat až hodinu a půl. Více hráčů by se na takový turnaj hodilo. Únava se podle mě v posledních zápasech projevovala.
Pro ČR to bylo už třetí ME. V loňském roce hrála kategorie U17 a předloni se hrálo první seniorské. U17 byli kousek od postupu na Mistrovství světa.

Jak hodnotíš vaše zápasy? 
První zápas nám bohužel o kousek utekl. Nevěděli jsme moc co nás čeká, protože jsme se sešli až na letišti, kde jsme ale už ve vestibulu trénovali odpali. Byla to sranda. Z našeho týmu hráli B5 před ME pouze dva hráči, kteří věděli co dělat. První zápas jsme se poznávali navzájem a seznamovali jsme se i s hrou. Každý zápas byl lepší a lepší. Poslední zápas turnaje, náš vítězný, jsme uz hráli klidně a jasně. Chyběla nám jen dovednost odpalovaní míčku z ruky, která, jak jsme naznali, je opravdu potřeba trénovat a je nejvíce odlišná od baseballu.

Máš zkušenosti se softballem, baseballem i teď baseball5. Co je ti nejbližší? 
Miluju sport. Takže všechno je mi nejbližší. 🤣 Každý z těchto tří sportů je jiný a nemůže si konkurovat. Vše má něco svého jedinečného.. Ale B5 mě oslovil svojí rychlostí a proměnlivostí. Oproti softballu a baseballu není čas na přemýšlení ani vteřinu. Ten zápas trvá sice cca hodinu až hodinu a půl, ale já měla pocit, že to trvá třeba čtvrt hodiny. Je to takové slušné kardio oproti softballu a baseballu, kdy se čeká na akci.

Kolikátí jste na ME skončili?
Skončili jsme na 8. míste za Finskem, které jsme ale porazili. Umístění bohužel neodpovídá naší hře. Myslím, že jsme hráli lépe, než říká celkový výsledek. Ale tak to bohužel v turnaji je. Kdyby jsme hráli každý s každým, což bohužel v turnaji nejde, tak si dovolím tvrdit, že bychom mohli skončit mnohem výš.

Může Česko excelovat v B5? 
Rozhodně ano. Spousta trenérů náš tým chválila za obranu. Rychlé sběry a přesné hody. Problém byl na pálce. Je to dovednost, kterou si musí člověk osvojit. Odpálit míček holou rukou, aby mel odpal směr a neupadla vám ruka není úplně lehký. Toto je potřeba natrénovat. Ale není to nemožné a nemyslím si, že by to trvalo dlouho. Jen bohužel jeden trénink na letišti a pak v průběhu turnaje nestačí.
V ČR B5 nikdo nehraje a je to škoda. S týmem jsme se rozhodli, že příští rok na podzim uspořádáme turnaj. Bude pravděpodobně na u nás na Hluboké. Chceme pozvat i nebaseballove teamy. Je to dobrá, zajímavá hra. Použitelná i na školni tělocviky a kamkoliv, kde je malý plácek a gumový míček. Byl to super zážitek a přála bych každému si Baseball5 vyzkoušet.

Chtěla bys dodat něco na závěr?
Ano, chtěla bych poděkovat našemu super týmu v čele s trenérem Michalem Matějovským, klukům Maxovi a Honzovi z Kotlářky, Vojtovi a Pavlovi z Třebíče a Káje a Lence z Hluboké. A také ČBA, že nás oslovila a vyslala na ME v Baseball5 do Litvy. Díky všem!

Autor: Kateřina Petroušková

Menu