Rozhovor s hlavním trenérem U9 Martinem Macháčkem

Rozhovor s hlavním trenérem U9 Martinem Macháčkem
01 pro

Martine, jak ses vlastně dostal k baseballu? 

Baseballu se věnuji od té doby, co jsem nastoupil do první třídy Základní školy v Týně nad Vltavou. Teoretické i praktické základy mi dal Václav Porod, trenér a učitel tělocviku, na kterého dodnes s úctou a obrovským obdivem vzpomínám. Bez nadsázky se dá říct, že Vašek ovlivnil můj život dodnes, protože nebýt jeho, zřejmě bych dnes o baseballu moc nevěděl.

Spoustu lidí ani neví, že jsi reprezentoval Českou republiku na Mistrovství Evropy a Mistrovství světa U15, hrál jsi na Mistrovství Evropy U18 a dokonce jsi jednou byl i v nominaci na Mistroví Evropy mužů. Vzpomínáš si na to a jaké z toho máš zpětně pocity?

Ve čtrnácti letech jsem jel na výběry do týmu širší reprezentace České republiky, z něhož jsem pak byl vybrán do užšího týmu hráčů, kteří o rok později reprezentovali naši zemi na mistrovství Evropy, světa a na spoustě mezinárodních turnajích. Nikdy nezapomenu na pocity, které jsem zažíval, když jsem si poprvé oblékl reprezentační dres. Člověka naprosto pohltí vlastenecké cítění a pocit odpovědnosti ze hry. Opakovalo se to pokaždé, když jsem měl tu čest Českou republiku reprezentovat. Paralelně s nástupem do národního týmu jsem začal hostovat v týmu Sokol Krč. Zde jsem hrál Juniorskou Extraligu a postupně i mužskou. Moje reprezentační štace pokračovala tak, jak jsi uvedl - krom ME mužů, kam jsem byl nominován, ale kvůli práci jsem nemohl jet. Postupně jsem se přesouval po různých postech. Do 18 let jsem hrál nadhoz a třetí metu. Postupně se k tomu přidala ještě pozice hráče v levém zadním poli. Za svou baseballovou "kariéru" pro mě byly nejvýraznější všechny velké reprezentační turnaje, rád vzpomínám na evropský baseballový pohár ve španělském Madridu, kde jsme skončili s týmem Krče na 1. místě. Velmi jsem si považoval toho, když jsem byl reprezentačními kouči vyvolen, abych se zúčastnil prestižní akce Adidas Junior Elite Baseball Camp v Itálii. Podobných akcí bylo opravdu mnoho a já jsem velmi rád, že mi baseball umožnil cestovat takřka po celém světě. 

Jsi teď trenérem kategorie U9, jaký máte plán na letošní zimu? 

S "profi" baseballem jsem skončil, protože jsem se musel začít věnovat práci. Věděl jsem ale, že se jednou vrátím jako trenér. Takřka 10 let poté jsem oslovil Davida Šťastného a domluvili jsme se, že začnu trénovat hlubocké děti. S kategorií U9 mám jednoznačný plán. Jádro týmu, tvořené kluky narozenými v roce 2010, máme velmi kvalitní a zkušené. Na těchto hračích budeme stavět v příští sezoně. Teď je čas, aby tito kluci předali, co možná nejvíce zkušeností a dovedností mladším dětem, které se k nám přidaly. Zároveň se musí sami zlepšovat a zdokonalovat, a to je práce pro mě a trenéry, kteří mi v této kategorii pomáhají. Dlouhodobě chci dosáhnout toho, aby si děti vytvořily kladný vztah ke sportu a k týmové hře.

Jakých soutěží se chcete v roce 2019 zúčastnit a jaký si dáváte týmový cíl?

V jarní části roku 2019 budeme hrát s kategorií U9 druhý ročník soutěže rookie ballu a na podzim kvalifikační turnaj na Mistrovství ČR a věřím, že vrcholem sezóny bude Mistrovství ČR U9. S týmem U10 jsme přihlášeni na turnaj v Hrotovicich a na Silvercup.

 

Menu