Martin Červenka je zase blíž startu v MLB

Martin Červenka je zase blíž startu v MLB
12 úno

Pátek 8. února je dnem, kdy pro catchera pražské Kotlářky Martina Červenku začíná další část cesty za startem v MLB. Zúčastní se tradičního Spring trainingu na Floriduě v USA. Činí takto již od roku 2011, kdy po maturitě poprvé absolvoval tuto akci s touhou prosadit se s baseballem v USA. Tentokrát ale dostal pozvání přímo do kempu Major League klubu Baltimore Orioles a opět se tak o trochu více přiblížil svému snu – startu v Major League Baseball (MLB).

Od 13.2. do 25.3. bude bojovat s dalšími 4 hráči o 2 volná místa, která jsou na jeho pozici u prvního týmu. Kempu se celkem zúčastní cca 60 hráčů, 40 z nich má možnost hrát MLB a zbytek jsou naděje, u kterých týmy vidí ten správný potenciál.

A jak to na takovém Spring Trainingu chodí? „V prvních dnech probíhají tréninky a následně zápasy mezi jednotlivými týmy. Tréninky jsou rozpracované na minuty, hráči mají rozpis hřišť, na kterých se mají v jednotlivé časy představit, ať už na pálce nebo v poli. Spolehnout se mohou na výborné podmínky a vysoký komfort co se týče péče o hráče. Nedochvilnost se ale neodpouští.“ Přibližuje výběr hráčů do týmů David Winkler, sportovní ředitel reprezentací, a pokračuje: „O tom, kdo kde bude hrát, v jak vysoké soutěži, rozhoduje tým trenérů a koordinátoři jednotlivých postů, kteří jednotlivé hráče konzultují s koordinátory nižších soutěží.“

Martin letos cítí šanci: „Musí předvádět dobré výkony, a bude záležet také na tom, jak se budu hodit trenérům do týmu stran strategie. Baltimoru s v poslední době nedaří, přišel nový manažer, klub přestavuje kádr a slibuje, že bude tým obměňovat. To je moje šance.“ O tom, kdo nastoupí a v jakých přípravných utkání rozhoduje vedení klubu podle výkonů hráčů na trénincích a také podle strategie, kterou si klub vytyčil. Hráči, kteří nejsou nominováni na zápasy mají vždy organizován jiný program (trénink, odpočinek, masáže, individuální příprava apod..).

Všichni věříme, že se Martin do MLB probojuje, ale i kdyby tomu tak nebylo, bude určitě na svou šanci čekat i v nižší soutěži, ze které může být kdykoli povolán do prvního týmu Baltimore Orioles. Rád by se ale posunul do tzv. Triple-A, vloni nastupoval za tým Bowie Baysox, který hraje třetí nejvyšší ligu, tedy Double-A. Co říká o Martinovi Bill Holmberg trenér, který spolupracuje s ČBA na výchově mladých nadhazovačů? „O Martinovi vím, je to moc šikovný hráč. Šanci určitě má a já mu budu držet palce.“

Pro představu - v celé MLB hraje na 800 hráčů ve 30 týmech. Ta je pak rozdělena na dvě profesionální soutěže – Natinonal League a American League. Pod ní je systém soutěž tzv. Minor League (MiLB). „Každý klub má svou akademii v Latinské Americe i v USA, dále je Rookie League, Short Season, Single A, Single A Advanced, Double A, Triple A a až pak MLB“. Upřesňuje Daniel Vavruša, který rovněž bojoval o místo v systému MLB (jeho výpověď najdete zde). V MiLB v různých podsoutěžích působili např. reprezentanti Jakub Hajtmar, Petr Čech, Petr Minařík, Jan Novák a Matěj Hejma.

Čechy najdeme v NHL, v NBA a doufejme, že v roce 2019 také v MLB!

 

Menu